Keď je pohlavie zmätené a genetika nepustí II.

Autor: Viera Kováčová | 1.6.2015 o 19:42 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1167x

Nadväzujúc na predchádzajúci príspevok z 25.5.2015 o možných  príčinách inej sexuálnej orientácie  rozoberám túto problematiku  z odbornej genetickej stránky  

Keď je pohlavie zmätené a genetika nepustí  II.

Nadväzujem na môj prvý príspevok z 25.5.2015 a chcem problém trošku odborne rozobrať.

    Ako sa vôbec môže stať,že sa narodí niekto  ako chlapec alebo dievča a necíti sa tak?Alebo lepšie povedané,keď sa ohlási puberta,začne ho priťahovať  niekto s rovnakým pohlavím,ako má on sám? Isté je,že odkedy svet svetom stojí a existuje ľudstvo,vždy tu  boli jedinci s odlišným sexuálnym cítením  ako heterosexuálnym.  Ako je možné,že hoci  väčšina z nich nemá potomstvo,predsa je v populácii stále ich výskyt  rovnaký  ? A zďaleka to nie sú len tie 4%,o ktorých sa hovorí. Dôležité je uvedomiť si, že našu sexuálnu orientáciu  si nemôžeme sami zvoliť,pretože tento pud-tak ako aj iné ľudské pudy- sa vyvíja spolu s našimi orgánmi od okamžiku splodenia.

  Naše telo a všetko s ním spojené / náš fenotyp/ je  odrazom genotypu/ súboru všetkých našich génov/.Každá zmena genotypu   môže mať stovky príčin.Ja ako klinický genetik najlepšie poznám tie,ktoré súvisia  s DNA  v našom bunkovom jadre.  Veľmi málo stačí na to,aby nastala  v tejto  dômyselnej štruktúre akákoľvek zmena,ktorú označujeme ako mutácia.Každá mutácia  -zmena genotypu  sa prejaví viac či menej aj vo fenotype.

   Ľudský plod sa vyvíja  najrýchlejšie prvých 9 týždňov po oplodnení,kedy väčšina žien ani nevie,že je tehotná.Na konci 3.lunárneho mesiaca/12.týždňa/ gravidity má plod vyvinuté už všetky orgány ,ktoré v ďalšej fáze  rastú a dozrievajú.Práve prvé 3 mesiace sú pre budúce dieťa  zásadné ,aj čo sa týka budúceho sexuálneho cítenia.Stačí,ak na matku v tomto období,alebo aj tesne pred otehotnením pôsobia silné fyzikálne faktory/ napr.RTG žiarenie/,chemické látky/ napr. drogy ,alkohol,niektoré lieky/  alebo určité  biologické činitele/napr.vírusy,baktérie/ a  môže dôjsť  ku  vývojovým odchýlkam plodu–ani nie  pohlavných orgánov,ale napr.mozgu  a už môže byť porušená  tá veľmi dôležitá os alebo systém  hypothalamus-hypofýza-nadoblička-pohlavné orgány  .Pritom vonkajšie aj vnútorné pohlavné orgány môžu byť úplne v poriadku.

    Alebo iný príklad. Budúca mamička a otecko  sa perfektne zabávajú,skombinujú kadečo tekuté  so všeličím iným  a budú sa o 9 mesiacov veľmi čudovať,ak sa im narodí  dieťa s poruchou  chromozómov,či už  pohlavných alebo somatických ,čo má za následok  mnoho ďalších funkčných a orgánových porúch,bohužiaľ nielen v oblasti sexuálneho cítenia.

   Nechcem nikoho strašiť  a vôbec netvrdím,že každý negatívny vplyv na  budúcu matku má za následok orgánové zmeny   plodu .Navyše skúsenosť nás učí,že organizmus matky a plodu  je majstrom v blokovaní  rôznych teratogénov. Okrem toho je tu aj  individuálna odolnosť  pred týmito vplyvmi.To, čo niekoho zničí,iného nielen že nezničí,ale sa ho ani nedotkne.Takí sme my rôzni a to je  dobre.

    Často som sa stretla s otázkou,či človek s iným sexuálnym cítením musí mať nevyhnutne  nejakú orgánovú chybu,napr .vývojovú anomáliu pohlavných orgánov alebo poruchu pohlavných chromozómov .Samozrejme,že nie.Veľa „porúch“ je na úrovni funkčných vzťahov medzi  jednotlivými orgánmi a mozgom,kde všetko so všetkým súvisí.Tieto vzťahy sú často skryté možnostiam prístrojových a iných laboratórnych  vyšetrení .Nikdy som sa nestretla s pacientom,ktorý by prišiel  na genetické vyšetrenie len preto,že má iné sexuálne cítenie.Ale  stretla som mnohých ,ktorí prišli úplne s inými problémami  a len tak mimochodom  uviedli aj inú sexuálnu orientáciu.

     Treba si uvedomiť,že sexuálny pud,alebo sexuálne cítenie nie je schované v pohlavných orgánoch,prakticky  má  s nimi málo spoločné. Iné sexuálne cítenie  nikomu  nemôže ublížiť,neprenáša sa na  deti,ktoré sú vychovávané  ľuďmi s iným sexuálnym cítením,dokonca mnohí  takíto partneri vytvárajú  oveľa pevnejšie zväzky ako heterosexuálni partneri.A v žiadnom prípade si netreba  toto zamieňať s psychickými deviáciami ako je napríklad pedofília ,zoofília,nekrofília, atď.

   Tak prečo by ľudia s iným ako heterosexuálnym cítením  nemohli  mať rovnaké práva  ako ostatní? Prečo by nemohli  vytvárať rodinu,manželstvo,dediť po sebe a vystupovať pred úradmi ako normálni  manželia?

 

                                                                                                        MUDr.Viera Kováčová

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?