Keď je pohlavie zmätené a genetika nepustí II.

Autor: Viera Kováčová | 1.6.2015 o 19:42 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1223x

Nadväzujúc na predchádzajúci príspevok z 25.5.2015 o možných  príčinách inej sexuálnej orientácie  rozoberám túto problematiku  z odbornej genetickej stránky  

Keď je pohlavie zmätené a genetika nepustí  II.

Nadväzujem na môj prvý príspevok z 25.5.2015 a chcem problém trošku odborne rozobrať.

    Ako sa vôbec môže stať,že sa narodí niekto  ako chlapec alebo dievča a necíti sa tak?Alebo lepšie povedané,keď sa ohlási puberta,začne ho priťahovať  niekto s rovnakým pohlavím,ako má on sám? Isté je,že odkedy svet svetom stojí a existuje ľudstvo,vždy tu  boli jedinci s odlišným sexuálnym cítením  ako heterosexuálnym.  Ako je možné,že hoci  väčšina z nich nemá potomstvo,predsa je v populácii stále ich výskyt  rovnaký  ? A zďaleka to nie sú len tie 4%,o ktorých sa hovorí. Dôležité je uvedomiť si, že našu sexuálnu orientáciu  si nemôžeme sami zvoliť,pretože tento pud-tak ako aj iné ľudské pudy- sa vyvíja spolu s našimi orgánmi od okamžiku splodenia.

  Naše telo a všetko s ním spojené / náš fenotyp/ je  odrazom genotypu/ súboru všetkých našich génov/.Každá zmena genotypu   môže mať stovky príčin.Ja ako klinický genetik najlepšie poznám tie,ktoré súvisia  s DNA  v našom bunkovom jadre.  Veľmi málo stačí na to,aby nastala  v tejto  dômyselnej štruktúre akákoľvek zmena,ktorú označujeme ako mutácia.Každá mutácia  -zmena genotypu  sa prejaví viac či menej aj vo fenotype.

   Ľudský plod sa vyvíja  najrýchlejšie prvých 9 týždňov po oplodnení,kedy väčšina žien ani nevie,že je tehotná.Na konci 3.lunárneho mesiaca/12.týždňa/ gravidity má plod vyvinuté už všetky orgány ,ktoré v ďalšej fáze  rastú a dozrievajú.Práve prvé 3 mesiace sú pre budúce dieťa  zásadné ,aj čo sa týka budúceho sexuálneho cítenia.Stačí,ak na matku v tomto období,alebo aj tesne pred otehotnením pôsobia silné fyzikálne faktory/ napr.RTG žiarenie/,chemické látky/ napr. drogy ,alkohol,niektoré lieky/  alebo určité  biologické činitele/napr.vírusy,baktérie/ a  môže dôjsť  ku  vývojovým odchýlkam plodu–ani nie  pohlavných orgánov,ale napr.mozgu  a už môže byť porušená  tá veľmi dôležitá os alebo systém  hypothalamus-hypofýza-nadoblička-pohlavné orgány  .Pritom vonkajšie aj vnútorné pohlavné orgány môžu byť úplne v poriadku.

    Alebo iný príklad. Budúca mamička a otecko  sa perfektne zabávajú,skombinujú kadečo tekuté  so všeličím iným  a budú sa o 9 mesiacov veľmi čudovať,ak sa im narodí  dieťa s poruchou  chromozómov,či už  pohlavných alebo somatických ,čo má za následok  mnoho ďalších funkčných a orgánových porúch,bohužiaľ nielen v oblasti sexuálneho cítenia.

   Nechcem nikoho strašiť  a vôbec netvrdím,že každý negatívny vplyv na  budúcu matku má za následok orgánové zmeny   plodu .Navyše skúsenosť nás učí,že organizmus matky a plodu  je majstrom v blokovaní  rôznych teratogénov. Okrem toho je tu aj  individuálna odolnosť  pred týmito vplyvmi.To, čo niekoho zničí,iného nielen že nezničí,ale sa ho ani nedotkne.Takí sme my rôzni a to je  dobre.

    Často som sa stretla s otázkou,či človek s iným sexuálnym cítením musí mať nevyhnutne  nejakú orgánovú chybu,napr .vývojovú anomáliu pohlavných orgánov alebo poruchu pohlavných chromozómov .Samozrejme,že nie.Veľa „porúch“ je na úrovni funkčných vzťahov medzi  jednotlivými orgánmi a mozgom,kde všetko so všetkým súvisí.Tieto vzťahy sú často skryté možnostiam prístrojových a iných laboratórnych  vyšetrení .Nikdy som sa nestretla s pacientom,ktorý by prišiel  na genetické vyšetrenie len preto,že má iné sexuálne cítenie.Ale  stretla som mnohých ,ktorí prišli úplne s inými problémami  a len tak mimochodom  uviedli aj inú sexuálnu orientáciu.

     Treba si uvedomiť,že sexuálny pud,alebo sexuálne cítenie nie je schované v pohlavných orgánoch,prakticky  má  s nimi málo spoločné. Iné sexuálne cítenie  nikomu  nemôže ublížiť,neprenáša sa na  deti,ktoré sú vychovávané  ľuďmi s iným sexuálnym cítením,dokonca mnohí  takíto partneri vytvárajú  oveľa pevnejšie zväzky ako heterosexuálni partneri.A v žiadnom prípade si netreba  toto zamieňať s psychickými deviáciami ako je napríklad pedofília ,zoofília,nekrofília, atď.

   Tak prečo by ľudia s iným ako heterosexuálnym cítením  nemohli  mať rovnaké práva  ako ostatní? Prečo by nemohli  vytvárať rodinu,manželstvo,dediť po sebe a vystupovať pred úradmi ako normálni  manželia?

 

                                                                                                        MUDr.Viera Kováčová

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?